Klasyka gatunku czyli przeszklone witryny, powrót w wielkim stylu.

Klasyka gatunku – przeszklone witryny!

Od jakiegoś czasu odnotowaliśmy wzrost zainteresowania przeszklonymi witrynami, czyżby znów wracały do łask?

Co sprawia, że witryny wracają w wielkim stylu?

Niegdyś witryny były najważniejszym elementem wyposażenia domu – głównie prezentowały się w salonach oraz jadalniach i kuchniach, nieco rzadziej w garderobach. Charakteryzowały się zazwyczaj wystawnością którą oferowały, a my jako nieprzeciętni artyści aranżowaliśmy ich zawartość, która widoczna była przez przeszklenia. Wiele Gospodyń często chwaliło się w ten sposób drobiazgami, pamiątkami z wycieczek, zdjęciami rodzinnymi. Po latach zaczęliśmy zapominać o ich najlepszych aspektach i funkcjonalności, lecz meble te wracają do łask jako jeden z najnowszych trendów. W nowoczesnym wydaniu, stanowią eleganckie zwieńczenie niemalże każdego pomieszczenia – nawet w lokalu usługowym.

Witryna – mebel o wszechstronnym zastosowaniu

Często witryna jako mebel kojarzy nam się z ociężałym meblem o ogromnych gabarytach, z grubymi przeszkleniami które wiecznie trzeba przecierać z kurzu. Przypominamy sobie czasy kiedy odwiedzaliśmy babcine domy i obserwowaliśmy rodowe zastawy zza szybek witryny i nie wyobrażamy sobie tego typu mebla w swoim nowoczesnym wnętrzu… Natomiast my wychodząc na przeciw oczekiwaniom, rozbudowaliśmy niejednokrotnie mebel którego zastosowanie może być naprawdę ogromne. Możliwości jakie daje witryna są nie do uchwycenia przez zwykłe gotowe mebelki które możemy kupić w dużych sieciówkach i wymienić za kolejne 2 lata, wyrzucając pieniądze na śmietnik. Nikt już nie myśli o trwałości i jakości jakie może dać marka KOMANDOR. Tworząc meble z pasją potrafimy również odtworzyć funkcjonalność starych mebli, łącząc ją z najlepszej jakości wykonaniem, lekkością wizualną mebla, trwałymi materiałami, które będą cieszyć przez długie lata i nadadzą wnętrzu nowoczesnego charakteru.

Szklane witryny do każdego typu pomieszczeń

 

Gdzie najlepiej zastosować szklaną witrynę?

Można je stosować w dowolnym rodzaju pomieszczenia, również na poddaszu, jako dedykowana zabudowa ściany z dopasowaniem do skosu. Szeroka gama materiałów z jakich mogą być wykonane daje łatwość dopasowania mebla do każdej stylistyki wnętrza. Wszystko to sprawia, że szklane gabloty są bardzo wdzięcznymi i praktycznymi meblami. Nie tylko ułatwiają ekspozycję przedmiotów, ale także chronią je przed kurzem czy uszkodzeniem. Witryny bardzo chętnie ustawiamy też w jadalniach ze względu na ich funkcjonalność, ale również aspekty wizualne. Coraz częściej zastępują one także tradycyjne wiszące szafki kuchenne, będąc ich lżejszą odmianą i ozdobą wnętrza kuchni. Szklane fronty w biblioteczkach w elegancki sposób prezentuje za swoimi drzwiczkami domowe księgozbiory, albumy czy inne dodatki będące z którymi się utożsamiamy. To wymarzony akcent domowego, czytelniczego kącika, który nastraja do lektury.

 

Czy witrynę można zastosować również w garderobie? Oczywiście. Szklane fronty zabezpieczają delikatną i jasną odzież przed kurzem oraz zanieczyszczeniem. Ubrania ukryte za przeźroczystą szybą są łatwo dostępne, widoczne i jednocześnie zabezpieczone. Odpowiednio wkomponowane w przestrzeń garderoby nadają jej elegancji i charakteru.

Jakość i funkcjonalność

W jadalniach oraz kuchniach najczęściej za szklanymi frontami znajdują się naczynia – zarówno te, z których korzystamy na co dzień, jak i od święta. Można tam znaleźć kolekcje kieliszków, serwisów do kawy, trunki czy elementy dekoracyjne. Nie jest to jednak tylko domowa wystawka, jak bywało dawniej, ale po prostu wygodne miejsce, w którym wszystko jest pod ręką. W salonach czy sypialniach witryny mogą pełnić funkcje biblioteczek z domowymi książkami i albumami, a także półek, na których można wyeksponować elementy ozdobne, rzeźby, rodzinne pamiątki czy ramki ze zdjęciami. Witryny mogą być samodzielnym meblem albo ciekawie komponować się z szafą na wymiar.

Szklane witryny do salonu niejednokrotnie służą też jako miejsce dedykowane hobbistycznym przedmiotom, które w przestrzeni domu mają swoje specjalne miejsce. Odpowiednio podświetlone, w designerskiej oprawie wyglądają bardzo spektakularnie w aranżacji salonu, podkreślając wyjątkowość zgromadzonej kolekcji. W gabinetach z kolei taka witryna doskonale sprawdzi się jako przestrzeń do przechowywania segregatorów, dokumentów czy firmowych akcesoriów. Dzięki szklanym frontom, bez problemu znajdziemy w nich to, czego akurat potrzebujemy, a gabinet zyska na wyglądzie i estetyce.

 

Szklane witryny – TAK, ale zdecydowanie na wymiar

Tak wszechstronne zastosowanie witryn w dzisiejszych czasach, spowodowane jest przede wszystkim tym, że są one dostępne w bardzo wielu wariantach i łatwo adaptują się do otoczenia.

Dekady temu, tego typu meble, były stylizowane, zdobione i wyrafinowane. W czasach PRL wyglądały niemal identycznie – miały cienkie nóżki oraz były wykańczane okleiną na wysoki połysk w kolorze ciemnego drewna. Dziś można decydować o każdym szczególne dotyczącym ich wyglądu. Dzięki temu z powodzeniem mogą być stosowane w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu, a także utrzymanym w każdej konwencji stylistycznej.  Tak szerokie pole do popisu i swobodę w kreacji witryn dają przede wszystkim meble na wymiar.

Zamawiając witrynę skrojoną do swoich potrzeb, sami decydujecie jak będzie wyglądać. Ustalacie, w jakim systemie ją wykonać, ile półek się w niej znajdzie, z jakich materiałów skorzystać oraz na jaki rozmiar, kształt i kolor postawić. Tym sposobem wykonany mebel można idealnie dopasować także do pozostałych elementów wyposażenia wnętrza, tworząc bardzo spójną kompozycję.