Meble na wymiar

Szafa na wymiar czy gotowa? – oto jest pytanie

Planując zakup szafy, często stajemy przed dylematem czy lepsza będzie ta gotowa, prosto ze sklepu, czy jednak szafa na wymiar. Zadanie wyboru szafy nie jest łatwe, tym bardziej, że na rynku funkcjonuje wielu producentów oferujących szeroki asortyment mebli, w tym także szaf, a ilość proponowanych przez nich modeli przyprawia o zawrót głowy. I tu zaczyna się kalkulowanie, zastanawianie i analizowanie faktów. Tylko czy podczas dokonywania wyboru wszystkie elementy bierzemy pod uwagę? Oto kilka aspektów na które warto zwrócić uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji.

 

Jaką rolę odgrywają meble w naszym życiu

Meble, w tym także szafa, są bardzo ważnym elementem wyposażenia mieszkania, bo tworzą jego klimat, podkreślają styl i towarzyszą nam w codziennym życiu. Nie ma wątpliwości, że aranżując przestrzeń, należy dobrze przemyśleć ich dobór. Przecież  nasze meble mają nie tylko pięknie i ciekawie prezentować się w przestrzeni domu, ale być funkcjonalne, dopasowane do nas i zaspokajać nasze potrzeby. Urządzając wnętrze i dobierając meble, tworzymy otoczenie, które przez wiele lat będzie miało wpływ na nasze samopoczucie i komfort.

Jednym z takich mebli jest między innymi szafa, której użyteczność i funkcjonalność to dwie najważniejsze cechy. Właśnie dlatego warto zadać sobie pytanie: Co w dłuższej perspektywie sprawdzi się lepiej – szafa na wymiar czy gotowa? Która z nich lepiej zaspokoi moje codzienne potrzeby?

Szafa na wymiar w sypialni
Szafa porządkuje przestrzeń.Wykonana na wymiar zrobi to idealnie, tak jak chcemy

Moja szafa na wymiar czy gotowa dla wszystkich?

Obecnie jako klienci, poszukujemy produktów odpowiadających naszym indywidualnym potrzebom, które zaspokoją nasze oczekiwania i rozwiążą nasz problemy. Nie chcemy polegać na gotowych projektach, uniwersalnych dla każdego, których nie można zmienić. Dotyczy to niemal wszystkich zakupywanych przez nas elementów wyposażenia wnętrza. Żyjąc w ciągłym biegu, z narzuconymi schematami postępowania oraz różnego rodzaju procedurami, przynajmniej w domu chcemy mieć coś własnego. Szukamy personalizowanych rozwiązań, dopasowanych do naszej osobowości, stylu życia i naszych preferencji oraz gustów. Każdy ma inne potrzeby, inne oczekiwania i w inny sposób je zaspokaja. Staramy się unikać szablonowych rozwiązań, aby mieć własny wyróżnik, który definiuje nas jako ludzi. Ta dowolność i swoboda wyrażanie siebie jest ważna także w przypadku mebli.

Szafa na wymiar idealnie wpisuje się więc w tego typu oczekiwania, bo jest tworzona od postaw i każdy z jej elementów może być inny, dopasowany do nas samych. W szafie gotowej, możliwość modyfikacji jest znacznie ograniczona do kilku wariantów lub tylko do jednego. Dotyczy to zarówno konfiguracji wnętrza, jak i kolorystyki. Coś, co jest dobrym rozwiązaniem dla innych, jak na przykład ilość i rozkład półek, niekoniecznie musi pasować do nas. Dlatego czy wybierając mebel na lata, warto iść na kompromis?

stylowa szafa na wymiar
Dobór odpowiednich kolorów i układu szafy możliwy jest wówczas, gdy wybierzemy mebel na wymiar

Czas decyzji – ile możemy zmienić, a ile musimy zaakceptować

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że szafa to dosyć pokaźny mebel, który wyróżnia się w naszym mieszkaniu. Warto zadbać więc także o jej stronę wizualną. Za niewysoką cenę możemy niemal w każdym detalu zaprojektować mebel spełniający nasze oczekiwania. Ustalając z projektantem wszystkie jego parametry, możemy zlecić jego wykonanie tak, by pasował do każdego pomieszczenia, do naszego ulubionego stylu czy był w wybranej kolorystyce. Problemem nie będzie nawet spadzisty dach mieszkania na poddaszu, bo szafę na wymiar możemy wpasować tam idealnie co do kilku milimetrów. To znacząco wpłynie na nasze zadowolenie z codziennego użytkowania, bo otrzymujemy dokładnie to, co spełni nasze wygórowane wymagania.

Z szafą gotową już tak nie jest. Zarówno wymiary, kolorystyka jak i jej wyposażenie pozostawiają lekki niedosyt. Pole manewru przy gotowym meblu jest ograniczone i zazwyczaj wymaga pójścia na kompromis. Owszem, mebel może ciekawie prezentować się przestrzeni mieszkania, ale nigdy nie będzie dokładnie tak idealnie dopasowany jak mebel na zamówienie. Biorąc więc pod uwagę dopasowanie mebla do naszych potrzeb i oczekiwań, odpowiedź na pytanie: szafa na wymiar czy gotowa? jest oczywista.

Biała szafa na wymiar na poddaszu
Szafa na wymiar nie boi się trudnych aranżacyjnie przestrzeni, a gotowa?

Czy cena szafy na metce to zawsze cena ostateczna

Czasy, w których szafa na zamówienie była dobrem dla wybranych, dawno minęły. Teraz producenci dbają o to, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom klienta, oddając do jego dyspozycji wiele różnorodnych materiałów i rozwiązań technologicznych. Nie musimy się przy tym martwić zbyt wygórowanymi kosztami, ale pamiętajmy, że cena cenie nierówna. Szafy gotowe mają zazwyczaj podaną cenę, która jednak nie zawsze jest ceną ostateczną. Warto zwrócić uwagę czy do jej kosztów nie trzeba doliczyć dodatkowych wydatków. Mogą to być na przykład koszty związane z doposażeniem lub dopasowanie wnętrza do naszych potrzeb. Dokupienie dodatkowej półki, drążka, szuflady, czyli elementów wychodzących poza propozycję producenta, to koszty, które trzeba doliczyć do ceny końcowej mebla. No i przede wszystkim kolorystyka oraz wymiar szafy. Z reguły są one narzucone lub bardzo ograniczone. Przy danej cenie musimy je zaakceptować. Czy gotowe rozwiązanie jest więc zawsze tym, jakiego oczekujemy?

Szafa wykonana na wymiar w swojej końcowej cenie uwzględnia już wszystkie elementy, ponieważ sumują się one na etapie projektowania mebla. Nie ma tu żadnych, ukrytych i nieprzewidzianych kosztów dodatkowych, które będziemy musieli ponieść. Poza tym, dokonując korekt, sami ustalamy poziom ceny, jaki nas zadowala przy użyteczności szafy, jaka nam najbardziej odpowiada. Kiedy więc wszystko skrupulatnie podliczymy i ze sobą zestawimy, podjęcie decyzji szafa na wymiar czy gotowa, wcale nie musi być trudne.

nowoczesna szafa biurowa czarna w gabinecie
Perfekcja wykonania i idealne dopasowanie – tak wykonana szafa posłuży wiele lat

Jeden zakup – wiele usług dodatkowych

Należy podkreślić, że zamawiając szafę na wymiar, wraz z nią otrzymujemy fachową obsługę. W cenę tego zakupu wliczony jest koszt pomiaru, dowozu pod wskazany adres, wniesienia mebla do mieszkania i montażu. Jako nowy właściciel nie musimy się niczym przejmować, bo wszystkie najważniejsze czynności wykonają za nas profesjonaliści. Zyskujemy także na czasie. Bez wychodzenia z domu możemy umówić się na spotkanie z projektantem w swoim mieszkaniu. Podczas wizyty zaplanujemy idealny mebel dopasowany wymiarem, kolorem, stylem i wyposażeniem do naturalnego otoczenia, w którym ma stanąć.

W przypadku gotowego produktu jesteśmy niestety często skazani na to, by samodzielnie poradzić sobie z niektórymi niedogodnościami, których wcześniej nie braliśmy pod uwagę. Nie tylko angażuje to nasz dodatkowy czas, związany z wędrówkami po salonach meblowych, ale także generuje dodatkowe koszty, które finalnie musimy ponieść. Czasami będzie to zorganizowanie transportu, pomocy przy wnoszeniu lub skręcaniu mebla. A przecież nie każdy z nas ma predyspozycje do prac stolarskich czy majsterkowania. Czy zawsze bierzemy pod uwagę te dodatkowe utrudnienia przy wyborze mebla i czy jesteśmy na nie gotowi? Zazwyczaj nie. Oznacza to, że odpowiedź na pytanie dotyczące tego, które rozwiązanie jest lepsze, szafa na wymiar czy gotowa – jest banalnie proste.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O SZAFACH  NA WYMIAR MARKI KOMANDOR

Co wybrać?

Szafa na wymiar, którą zaprojektujemy zgodnie z naszymi zaleceniami, oczekiwaniami, potrzebami i gustem jest obecnie najlepszym rozwiązaniem. Sprawdzi się w każdym mieszkaniu, niezależnie od jego metrażu i uwarunkowań architektonicznych. Z pewnością sprawi też, że będziemy bardziej zadowoleni z zakupu mebla, który od postaw, w każdym calu zaplanowaliśmy sami, niż z faktu pogodzenia się z narzuconym rozwiązaniem. Jeśli więc szukamy rozwiązania dla siebie, które ułatwi codzienne życie, pomieści nie tylko rzeczy, ale także sprzęt do nurkowania czy wyjątkową kolekcję butów i torebek, nie warto się dłużej zastanawiać. W szafie na wymiar wszystko znajdzie miejsce.  Która z nich lepsza lepsza: szafa na wymiar czy gotowa? To tylko kwestia na jaki kompromis jesteśmy gotowi i na czym tak naprawdę nam zależy. Mieć to, co chcemy czy to, co mają inni.