Otwarte garderoby w sypialni

Otwarte garderoby w sypialniach to bardzo świeży temat jeśli chodzi o wnętrzarskie trendy, który w ostatnich miesiącach zyskał duże poparcie wśród architektów i projektantów. Zadajemy sobie zatem pytanie czy garderoba musi stanowić osobne pomieszczenie, czy też może być ulokowana w naszych sypialniach? Czy osoby, które mają inny rozkład pokoju mogą stworzyć własną garderobę w przestrzeni sypialnej oraz czy garderoba w sypialni to faktycznie dobre rozwiązanie? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Czy otwarta garderoba sprawdzi się w sypialni?

Szczęśliwi posiadacze garderoby z pewnością nie zamieniliby jej na żadne inne rozwiązanie zawłaszcza, kiedy jest usytuowana bezpośrednio lub w bliskim sąsiedztwie sypiali. Taki rozkład i lokalizacja garderoby to przede wszystkim wygoda. W naturalny sposób wstając z łóżka, po porannej toalecie kierujemy swoje kroki do szafy. Podobnie wieczorem, zdejmując ubrania kierujemy się do sypialni. Czynności te wykonujemy codziennie. Nic więc dziwnego, że garderoba w sypialni lub przy sypialni to komfort i luksus. Pozwala na łatwy dostęp do wszystkich niezbędnych kreacji i znacznie oszczędza nam czas na podstawowe czynności. Aby stworzyć własną, otwartą garderobę w sypialni, naprawdę nie trzeba wiele. Czasami wystarczy 50-60 cm przestrzeni, a strefa przechowywania nabiera zupełnie nowego znaczenia, a nasza sypialnia nowej funkcjonalności.

Garderoba otwarta, czyli jaka?

Co właściwie kryje się pod pojęcie otwarta garderoba w sypialni? Odpowiedź na to pytanie może być lekko przewrotna i każdy może interpretować ją po swojemu.

Oto kilka możliwości:

a) Otwarta garderoba to taka, do której wejścia nie ograniczają nam żadne drzwi – to chyba pierwsze skojarzenie, kiedy słyszymy przymiotnik „otwarta”. I tak faktycznie może być. Wejście do garderoby, czyli zorganizowanej strefy przechowywania ubrań, może po prostu stanowić swobodne przejście pomiędzy pomieszczeniami.

b) Garderobę może także wyznaczać postawiona specjalnie w tym celu ścianka za łóżkiem, będąca nie tylko wezgłowiem sypialnianego łóżka, ale także funkcjonalnym regałem. W pomysłowy sposób dzieli ona sypialnię na dwie strefy: garderoby oraz relaksu.

c) Klasycznie otwartą garderobę w sypialni może stanowić także dedykowana część wnętrza – jedna ze ścian lub narożnik, które po prostu wypełnimy pólkami, regałami i drążkami

d) Jako otwartą możemy także traktować garderobę we wnęce, zamkniętą drzwiami przesuwnymi ze szkłem przezroczystym np. od Colorimo o czym piszemy też w tym artykule. Chociaż w tym wypadku mamy do czynienia z drzwiami, ich transparentność i przejrzystość sprawiają, że można ją potraktować jako garderobę otwartą

 

6 zalet otwartej garderoby w sypialni

Faktem jest, że większość z nas marzy o własnej garderobie. Wcale nie musi być wielka – ważne, żeby była. Wygodą jest przeznaczenie jednego pomieszczenie w mieszkaniu na strefę do przechowywania, gdzie swobodnie możemy komponować codzienne i odświętne kreacje oraz zmieścić masę przydatnych i mniej przydatnych rzeczy. Otwarta garderoba w sypialni daje nam właśnie te możliwość. Co jeszcze jest w niej niezwykle istotne?

Oto niewątpliwe zalety otwartej garderoby:

  1. Bliska odległość od sypialni, bez konieczności pokonywania domowych korytarzy czy pięter oraz paradowania w piżamie po domu
  2. Własna strefa prywatności i intymności, do której dostęp mają jedynie użytkownicy sypialni
  3. Szybki dostęp do strefy przebierania, bezpośrednio po wstaniu z łóżka, czyli oszczędność czasu podczas rutynowej czynności jaką jest ubieranie
  4. Komfort i wygoda. Wszystkie ubrania w zasięgu wzroku i na wyciągnięcie ręki, bez konieczności przeglądania szaf i komód, dzięki czemu o wiele sprawniej jest dobrać dodatki najodpowiedniejsze na daną okazję.
  5. Możliwość kompletowania ubrania bez wychodzenia z łóżka – może to zaleta lekko z przymrużeniem oka, ale dla niektórych może okazać się bardzo ważna
  6. Element aranżacji wnętrza, który nadaje sypialni oryginalnego i ciekawego wyglądu oraz poprawia jej funkcjonalność
Różne wersje otwartej garderoby, czyli co sprawdzi się najlepiej

Aranżując garderobę w sypialni mamy do wyboru kilka możliwości. Warto jednak pamiętać o jej walorach nie tylko użytkowych, chociaż te są bardzo ważne, ale także walorach wizualnych. Ten drugi aspekt ma duże znaczenie, zwłaszcza kiedy decydujemy się w sypialni na garderobę otwartą.

– Intrygująco wygląda garderoba zbudowana z metalowych profili zarówno w systemie Orto jak i w kolumnowym. Rozwiązania te z pewnością znajdą wielu zwolenników wśród osób lubiących industrialne, purystyczne wnętrza. Metalowe stelaże, wykonane z wysokiej jakości materiałów, w designerskich kolorach, prezentują się bardzo elegancko. Z pewnością przypadną go gustu każdemu, kto ceni sobie wolną przestrzeń i nowoczesne trendy.

– Dla zwolenników bardziej obłych kształtów, ale z nutą nowoczesności i industrialnym sznytem, doskonałym rozwiązaniem będzie system rurowy. Jego aluminiowe rurki, stanowiące elementy konstrukcyjne i bazę garderoby bardzo oryginalnie i stylowo prezentują się w towarzystwie szklanych półek.

– Osoby, które wolą klasyczne rozwiązania, mogą zdecydować się na otwartą garderobę w wersji tradycyjnej. Wykonana z płyty laminowanej w dowolnym kolorze, pasującym stylistyką do wnętrza, doskonale sprawdzi się w przestrzeni sypialni dodając jej ponadczasowej elegancji.

Otwarta garderoba ma wiele zalet i obliczy. Niektóre z nich wymieniliśmy w tym tekście. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że ich lista jest znacznie dłuższa, co podkreślają szczęśliwi posiadacze i zadowoleni użytkownicy. Może zatem warto przy najbliższym przemeblowaniu przemyśleć takie rozwiązanie w swoim mieszkaniu? Przecież garderoba wcale nie musi być duża, zwłaszcza ta otwarta na sypialnię.