Porady eksperta

1. Co warto wiedzieć przed zakupem szafy?

Decyzję o zakupie szafy warto poprzedzić krótką analizą tego, czego naprawdę oczekujesz od tego typu mebla. Propozycje rynku meblarskiego są bardzo różnorodne, jednak oferta ofercie nierówna. Przed zdecydowaniem się na konkretny model, warto odwiedzić kilka salonów meblowych i bezpośrednio w nich zapoznać się oferowanymi rozwiązaniami. Należy docenić przede wszystkim te projekty, które są przygotowane z myślą o Twoich indywidualnych potrzebach. Istotne jest również to, czy sprzedawca oferuje Ci projekt komputerowy mebla i precyzyjną wycenę bez ukrytych kosztów. Nie należy również zapominać o gwarancji oraz możliwości skorzystania z serwisu pogwarancyjnego i szybkość reakcji jego pracowników w razie awarii lub chęci domówienia dodatkowych komponentów do Twojej szafy.

2. Czy muszę jakoś przygotować się na spotkanie z projektantem?

Spotkanie z projektantem to bardzo ważny moment w procesie zakupu szafy. Pracownik salonu Komandor, dzięki swemu doświadczeniu, z łatwością wskaże najlepsze rozwiązanie, doradzi wybór technologii i zarekomenduje optymalne materiały. Przed jego przyjazdem należy odpowiednio przygotować miejsce, w którym planujesz ulokować zabudowę. Przestrzeń ta powinna być pusta, niezastawiona żadnymi przedmiotami. Ponadto, przed wizytą warto przemyśleć dokładnie, jakie wyposażenie powinno wchodzić w skład szafy. Będziesz potrzebować więcej wieszaków czy półek? Ile par butów, torebek i walizek powinna przechować zabudowa? Czy będzie w niej znajdować się również przestrzeń na małe AGD (żelazko, prasowalnica, odkurzacz itd.)? I wreszcie, najważniejsze, ile ubrań ma zmieścić szafa i ilu domowników będzie z niej na co dzień korzystać? Kluczowe jest to, by wszyscy użytkownicy nowego mebla mogli wypowiedzieć się na temat oczekiwań względem projektu przed rozpoczęciem pracy nad nim. Optymalnie będzie, gdy podczas spotkania z projektantem będą obecne wszystkie osoby, których opinia będzie mogła mieć wpływ na parametry szafy.

3. Czym kierować się wybierając drzwi szafy?

Drzwi szafy to jej najbardziej reprezentacyjna część. Od nich będzie zależało to, jak wkomponują się one we wnętrze Twojego domu i jakie doznania estetyczne pozostawi w domownikach i gościach zabudowa. Przy wyborze drzwi do szafy nie powinno się kierować wyłącznie bieżącymi trendami. Decydując się na front szafy warto mieć na uwadze własne preferencje: poczucie estetyki, ulubioną kolorystykę, przeznaczenie pomieszczenia, a nawet osobowość jego użytkowników. Nie bez znaczenia jest również dobór materiałów. Meble Komandor gwarantują niebywałą różnorodność jeśli chodzi o komponenty wykończenia. One również mają ogromy wpływ na wygląd szafy, która będzie Ci towarzyszyć przez następne kilka lub nawet kilkanaście lat.

4. Kiedy powinno się montować szafę wnękową? Przed wykonaniem posadzek lub ułożeniem paneli, czy też po?

Szafy Komandor oferują ogromną elastyczność, nie tylko w doborze materiałów i funkcjonalności, ale także na etapie montażu. Nasze szafy wnękowe można montować zarówno przed, jak i po ułożeniu podłogi. Szafę można instalować bezpośrednio na posadzce (panelach, kafelkach) – jest to najbardziej rekomendowane rozwiązanie. W przypadku, gdy podłoga jest nierówna lub posadzka nie jest ułożona, należy wykonać podłogę z płyty laminowanej. Jest to część zabudowy, którą również wykonują monterzy Komandor.

5. Czy należy się w jakiś sposób przygotować do montażu szafy?

Wizytę monterów Komandor poprzedzi telefon naszego pracownika, który potwierdzi dokładną godzinę przybycia ekipy montażystów. W celu przyspieszenia procesu instalacji, warto, by klient należycie zadbał o przygotowanie pokoju, w którym będzie montowana szafa. Przestrzeń, w której będzie wznoszona zabudowa powinna być pusta – należy usunąć i zdemontować znajdujące się tam meble, obrazy, dywany i akcesoria. Z pokoju, w którym będą prowadzone prace montażowe warto także wynieść kruche przedmioty (szkoło, porcelana, rzeźby, obrazy itp.), które mogą przypadkowo ucierpieć w rezultacie prac montażowych.

6. W mojej łazience jest niewielka wnęka na wstawienie pralki. Zależy mi, aby była ukryta i nie psuła swoim widokiem wystroju wnętrza?

W tego typu sytuacjach rekomendujemy kolorystykę dopasowaną do wnętrza łazienki lub postawienie na kontrastowe drzwi składane lub uchylne. Jako ich wypełnienie można wybrać lustro lub szkło lakierowane. Dzięki zastosowaniu lustra uzyskasz optyczne powiększenie łazienki, a z kolei szkło kolorowe sprawi, że drzwi do szafy świetnie wkomponują się w koncept estetyczny Twojej łazienki. Szafy Komandor oferują bardzo szerokie możliwości wypełnienia drzwi, dzięki czemu z łatwością dobierzesz optymalne rozwiązanie do zakrycia wnęki na pralkę w swojej łazience.

7. Gdzie można wykorzystać drzwi składane?

System przesuwno-łamany jest kombinacją drzwi przesuwnych i uchylnych, która daje pełny dostęp do wnętrza szafy. W tym systemie można wykonać drzwi składane, z których każda z par ma dodatkowo możliwość przesuwania się na boki. Rozwiązanie to dobrze sprawdzi się jako wejście do garderoby. Maksymalna szerokość dwóch skrzydeł (jednej pary drzwi) wynosi 1000 mm przy maksymalnej wysokości 2750 mm. To rozwiązanie stworzone z myślą o zabudowach wąskich otworów nie ograniczające dostęp do ich wnętrza. Można go stosować przy nierównych ścianach. Jedynym ograniczeniem w jego montażu są skosy.

8. Czy można przy pomocy produktów Komandor oddzielić jedno pomieszczenie od drugiego? Czy nadają się do tego drzwi przejściowe?

Choć flagowym produktem marki Komandor są szafy wnękowe, to w swojej ofercie posiadamy wiele uniwersalnych rozwiązań meblowych ułatwiających domownikom codzienne funkcjonowanie. Należą do nich m.in. przesuwne drzwi przejściowe oraz przesuwne drzwi podwieszane. Drugie z nich świetnie sprawdzą się jako oddzielenie dwóch pomieszczeń bez obowiązku montowania dolnego toru w podłożu. Cała konstrukcja jest montowana na torze górnym, który jest mocowany do ściany lub sufitu. To rozwiązanie może korzystać z drzwi pojedynczych lub podwójnych, w których można wykorzystać dwa różne kolory płyt, co zwiększa możliwości dopasowania drzwi do mebli w rozdzielanych pokojach. Maksymalna szerokość drzwi przesuwnych wynosi 1500 mm.

9. Jak pielęgnować szafy i garderoby?

Jedną z wielu zalet mebli Komandor jest intuicyjność ich użytkowania. Staramy się, by nasze systemy jezdne nie wymagały szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych i były proste w obsłudze. Trwałe materiały i samosmarujące się łożyska szczelne to tylko niektóre z rozwiązań, które przybliżają nas do tego celu. Dla utrzymania płynnego składania się drzwi użytkownik musi jedynie zadbać o czystość i drożność dolnego toru przesuwnego drzwi.

Elementy wykonane z płyty można pielęgnować z wykorzystaniem detergentów do ochrony powierzchni drewnianych w sprayu, mleczku czy płynie do czyszczenia powierzchni drewnianych. Należy jednak pamiętać, by chronić je przed nadmierną wilgocią w trakcie czyszczenia. Może to bowiem skutkować puchnięciem lub rozwarstwieniem drewna. Najlepiej w tej roli sprawdzi się miękka szmatka nasączona odrobiną detergentu. Należy pamiętać, by nie stosować preparatów przygotowany na bazie wosku. Niewskazane jest również korzystanie z twardych zmywaków (np. szczotek drucianych) oraz preparatów żrących zawierających w swoim składzie kwasy.

Fronty szaf zbudowane ze szkła typu lacobel lub lustra należy czyścić ogólnodostępnymi preparatami do pielęgnacji szkła. W szczególności polecamy ściereczki z mikrofibry, które nie wymagają stosowania dodatkowych środków chemicznych. Jeśli chodzi o czyszczenie rattanu i bambusa, optymalnie jest używać szczoteczki o miękkim włosiu oraz środki czyszczące dedykowane tym właśnie powierzchniom.